Przygotowujemy dokument, który ma być planem działania podmiotów uczestniczących w projekcie "Edukacja dla rozwoju”. Projekt ten opiera się na następujących założeniach:
-
Formalny system kształcenia (edukacja szkolna) powinien być uzupełniony o programy pozwalające rozwijać indywidualne zdolności (edukacja skupiona na uczniu), z wykorzystaniem nowoczesnych środków komunikacyjnych, uzupełnionych o różnorakie kontakty osobowe.
-
Edukacja jest jedną z głównych obszarów „pracy solidarnej”, która powinna zostać uwzględniona przez współczesną ekonomię jako ekwiwalent dla malejącej ilości pracy komercyjnej.
-
Celem edukacji jest kształcenie ludzi przedsiębiorczych, świadomych swoich celów, możliwości i potrzeby akceptacji podstawowych zasad. To nie jest możliwe bez większego zaangażowania rodzin. Dlatego rozwój edukacji powinien uwzględniać wsparcie rodzin w tym zakresie (edukacja w rodzinie).
-
Dziedzictwo Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej, a szczególnie etos kresowej rodziny jest alternatywą dla niszczycielskiego indywidualizmu. Pozwala kształtować postawy samodzielności, zaradności i współpracy (bez których funkcjonowanie rodzin kresowych – czyli w obszarach dalekich od centrum nie byłoby możliwe).
-
Kluczową rolę dla rozwoju społecznego odgrywa nowoczesna technologia (informatyka) – zarówno dzięki dostarczaniu technicznego wsparcia, jak też poprzez wypracowywanie nowych metod pracy, projektowania systemów i współdziałania.
Wspomniany dokument zostanie opublikowany na naszych stronach jeszcze w tym roku. Stanie się on podstawą dalszych działań....